Poradňa - Starostlivosť o trávnik

Snežná pleseň na trávniku po zime

snezna plesen

Snežná pleseň je hubové ochorenie trávnika, ktoré sa objavuje po roztopení snehovej pokrývky. Vyskytuje sa najmä v oblastiach s dlhotrvajúcou snehovou pokrývkou a chladným, vlhkým počasím.

 Snežná pleseň sa na trávniku vyskytuje najčastejšie na jar, po roztopení snehovej pokrývky. Môže sa však objaviť aj na jeseň alebo v zime počas chladného a vlhkého počasia, najmä ak je trávnik pokrytý dlhotrvajúcou vrstvou snehu alebo vlhkého lístia. Optimálne podmienky pre jej rast sú teploty od 0 do 10 °C a vysoká vlhkosť.

Ako vyzerá snežná pleseň:

  • Na trávniku sa objavia okrúhle alebo nepravidelné škvrny s priemerom niekoľko centimetrov až desiatok centimetrov.
  • Tráva v týchto škvrnách je splstnatelá, zlepená a má sivastú, belavú alebo ružovkastú pleseň.
  • Po uschnutí pleseň často zmizne a zostane len hnedastá alebo slamovo žltá, poškodená tráva.

 Ako jej zabrániť:

Prevencia je kľúčová pri ochrane trávnika pred snežnou plesňou. Tu je niekoľko účinných opatrení:

  1. Posledné kosenie pred zimou: Pred príchodom prvého snehu skráťte trávnik na odporúčanú výšku. Príliš dlhá tráva pod snehom vytvára ideálne podmienky pre rast plesní.

  2. Odstraňovanie lístia: Pravidelne hrabte a odstraňujte opadané lístie z trávnika na jeseň. Vlhká vrstva lístia pod snehom zadržiava vlhkosť a obmedzuje prístup vzduchu, čo podporuje rast plesní.

  3. Zlepšenie odvodnenia: Zabezpečte dobré odvodnenie trávnika, aby sa na ňom nezdržiavala prebytočná voda, najmä pred zimou. Ak máte problémy so zamokrením, zvážte drenážne opatrenia.

  4. Vyvážené hnojenie: Vyhnite sa nadmernému hnojeniu dusíkom na jeseň, pretože to môže spôsobiť bujný rast trávnika, ktorý je náchylnejší na plesne. Používajte jesenné hnojivá s vyšším obsahom draslíka, ktoré posilňujú trávnik pred zimou.

  5. Rozhadzovanie snehu: Ak je to možné, rozhadzujte veľké kopy snehu, ktoré sa na trávniku vytvoria, aby sa sneh topil rovnomernejšie a trávnik bol kratšie pod snehovou pokrývkou.

  6. Prevzdušňovanie (Aerifikácia): Prevzdušnenie trávnika na jeseň pomáha zlepšiť cirkuláciu vzduchu v pôde a znižuje zadržiavanie vlhkosti.

  7. Použitie fungicídov (preventívne): V oblastiach s častým výskytom snežnej plesne môžete na jeseň preventívne aplikovať fungicídy určené na trávniky. Poradiť sa môžete s odborníkom na starostlivosť o trávnik.

Dodržiavaním týchto preventívnych opatrení môžete výrazne znížiť riziko vzniku snežnej plesne a udržať váš trávnik zdravý aj po zime.
 

Ak sa už snežná pleseň na trávniku vyskytla, ako sa jej zbaviť a opraviť trávnik:

  1. Vyhrabanie postihnutých miest: Po roztopení snehu a vyschnutí trávnika dôkladne vyhrabte postihnuté škvrny. Odstráňte všetku splstnatelú, odumretú a poškodenú trávu. Tým zlepšíte prístup vzduchu k pôde a odstránite časť plesňového mycélia. Použiť môžete hrable alebo vertikutačné hrable.

  2. Prevzdušnenie (Vertikutácia): Ak je postihnutá rozsiahlejšia plocha, vykonajte vertikutáciu celého trávnika. Vertikutátor prereže vrchnú vrstvu pôdy a odstráni plsť, čo zlepší cirkuláciu vzduchu, vody a živín.

  3. Hnojenie: Približne týždeň po vyhrabaní a prípadnej vertikutácii trávnik prihnojte vhodným jarným hnojivom s vyváženým obsahom živín. Hnojivo podporí regeneráciu a rast novej trávy.

  4. Dosiatie holých miest: Ak po odstránení plesne zostali na trávniku holé miesta, vysejte na ne nové trávnikové osivo, ideálne toho istého druhu, aký máte na zvyšku trávnika. Jemne zahrabte a udržujte vlhké, kým nevzíde nová tráva.

Päť dôvodov prečo prevzdušniť trávnik

vert2           ručná Aerifikácia

 Prevzdušňovanie (Vertikutácia a Aerifikácia):

 
  • Vertikutácia: Odstraňuje plsť (vrstvu odumretej trávy, machu a organického materiálu) z povrchu trávnika, ktorá bráni prenikaniu vzduchu, vody a živín. Vykonáva sa na jar a/alebo na jeseň pomocou vertikutátora.

  • Aerifikácia: Prepichuje malé otvory v pôde, čím uvoľňuje zhutnenie a zlepšuje prístup vzduchu, vody a živín ku koreňom. Vykonáva sa najmä na jar alebo na jeseň, najmä na silne zaťažovaných trávnikoch.

Päť dôvodov prečo prevzdušniť trávnik po zime.

  1. Odstránenie zhutnenej pôdy: Po zime môže byť pôda pod trávnikom zhutnená vplyvom snehu, dažďa a chôdze. Zhutnená pôda obmedzuje prístup vzduchu, vody a živín ku koreňom trávy. Prevzdušňovanie vytvára malé otvory v pôde, čím uvoľňuje zhutnenie a umožňuje lepšiu cirkuláciu vzduchu a vody.

  2. Zlepšenie príjmu živín: Keď je pôda prevzdušnená, korene trávy majú lepší prístup k živinám z hnojív a prirodzených procesov v pôde. To podporuje silnejší a zdravší rast trávy a zlepšuje jej odolnosť voči chorobám a stresu.

  3. Podpora rastu koreňov: Prevzdušňovanie stimuluje rast hlbších a silnejších koreňov. Hlbšie korene znamenajú odolnejší trávnik, ktorý je menej náchylný na sucho a lepšie znáša záťaž.

  4. Redukcia plsti (trávnej plsne): Plsť je vrstva odumretej trávy, machu a iného organického materiálu, ktorá sa hromadí na povrchu pôdy. Príliš hrubá vrstva plsti bráni prenikaniu vody, vzduchu a živín do pôdy. Prevzdušňovanie pomáha rozbiť túto vrstvu a podporuje jej rozklad mikroorganizmami.

  5. Lepšia absorpcia vody: Prevzdušnená pôda dokáže lepšie absorbovať vodu z dažďa alebo zavlažovania. To znižuje odtok vody a zabezpečuje, že sa voda dostane ku koreňom trávy, kde je najviac potrebná. Efektívnejšia absorpcia vody tiež pomáha predchádzať problémom s premokrením a hnilobou koreňov.